KŁECKO par. pw. św. Jerzego i św. Jadwigi

Niedziele: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 18:00
Dni powszednie: 7:00, 18:00

Rys historyczny

Dzieje parafii sięgają XI wieku, a pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1255 roku – spłonął on podczas najazdu krzyżackiego w 1331 roku. Obecną świątynię w stylu gotyckim wzniesiono z cegły ok. 1510 roku. Na przestrzeni wieków ulegała częstym przebudowom. W roku 1931 ówczesny proboszcz ks. Maksymilian Koncewicz przystąpił do przebudowy i rozbudowy kościoła według projektu architekta L. Michałowskiego z Poznania. Uzyskał on wtedy neorenesansowy styl, powstała masywna wieża, dobudowano kaplicę, przebudowano i powiększono chór muzyczny, w prezbiterium ustawiono ozdobne stalle i kandelabry. W górnej części ołtarza głównego widnieje obraz pierwszego patrona kościoła św. Jerzego – św. Jadwiga została drugą patronką w roku 1521. Konsekracji kościoła dokonał sufragan gnieźnieński bp Jan Gniazdowski w 1596 roku.

Święto patronalne:
św. Jerzy, św. Jadwiga, odpust 16.10

Inne kościoły i kaplice:
kaplica pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w domu Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłecku