SOKOLNIKI par. pw. św. Stanisława Bp.

Dekanat kłecki

62-212 Mieleszyn
Sokolniki
e-mail: klecko10@archidiecezja.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Lech MĄKA

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 10:30
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafię erygowano przed rokiem 1402. Obecny kościół wzniesiony został w latach 1682-1712 z fundacji proboszczów Adama Gradowicza i Wawrzyńca Kłosowskiego – medaliony z ich wizerunkami znajdują się na ścianie tęczowej. W 1772 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza Andrzeja Kosmacińskiego do bryły świątyni dostawiono wieżę frontową konstrukcji słupowej zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym i latarnią, zakrystię i kaplicę boczną. Jest to kościół orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego na planie kwadratu, o konstrukcji zrębowej, całość oszalowana, posiada węższe, zamknięte trójkątnie prezbiterium. Wnętrze jednonawowe, nawę zdobi polichromia z 1787 roku autorstwa Ignacego Ocaszalskiego z Gniezna ze sceną męczeństwa św. Stanisława, pozostała polichromia pochodzi z 1886 roku, a jej autorami są Bernard Gosieniecki i Bolesław Zwolski. Bogate wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XVIII i XIX wieku. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z początku XVIII wieku z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem w polu środkowym. Przy łuku tęczowym znajdują się barokowe ołtarze boczne, zaś w kaplicy ołtarz rokokowy z 1772 roku z obrazem Chrystusa przy kolumnie z przełomu XVII i XVIII wieku. Cenna też jest barokowa ambona z rzeźbami czterech Ewangelistów oraz późnogotycka kamienna kropielnica z datą „1539”. Na ścianie prezbiterium umieszczona jest tablica z historią kościoła napisaną po łacinie.

Święto patronalne:
Przemienienie Pańskie