IMIELNO par. pw. Narodzenia NMP

Niedziele: 9:00, 11:00, 15:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Pierwszy drewniany kościół powstał prawdopodobnie z fundacji rodziny Wczelów, którzy w XIII wieku byli właścicielami wsi. Około 1520 roku nadano świątyni wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zachowane do czasów obecnych. W początkach XVII wieku Tadeusz Jaraczewski – kasztelan lędzki zbudował kolejny kościół, także drewniany, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny. W 1856 roku, w wyniku wielkiego pożaru wsi, świątynia wraz z obrazem ulegają zniszczeniu. 3 lipca 1870 roku kościół został odbudowany w stylu gotyckim przez ks. Otyńskiego, proboszcza kościoła Świętej Trójcy w Gnieźnie. Jego fundatorem był właściciel dóbr lednogórskich – Benedykt Moraczewski. Wtedy też powstaje kopia cudownego obrazu Maryi z Dzieciątkiem, który na początku XX wieku ponownie otoczony zostaje kultem wiernych. 29 października 2000 roku świątynię konsekrował abp Henryk J. Muszyński.

Święto patronalne:
Narodzenia NMP, 8.09