ŁUBOWO par. pw. św. Mikołaja

Proboszcz: ks. Karol ŚWIDERSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 9:30, 11:30
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia w Łubowie istniała już w XII wieku, a pierwszy kościół powstał z fundacji rodu Dryjów zwanych też Sobiejuchami – ówczesnych właścicieli wsi. W czasie wojen szwedzkich w 1656 roku świątynia została całkowicie spalona. Przystąpiono więc do budowy nowego kościoła i już ok. 1660 roku zachowaną do dziś świątynię konsekrował bp Stanisław Dzianott, sufragan kijowski, kanonik gnieźnieński i przełożony zakonu maltańskiego. W 1720 roku, od północy, przy nawie dobudowano kaplicę Matki Bożej Pocieszenia, a w 1750 roku dostawiono wieżę. Kościół posiada konstrukcję zrębową, na zewnątrz szalowany i wzmacniany lisicami, prezentuje wiejską świątynię o cechach drewnianego budownictwa barokowego. Wieża jest konstrukcji słupowo-ramowej, także oszalowana, wieńczy ją krzyż maltański. Wnętrze świątyni jednonawowe, prezbiterium nieco węższe, zamknięte trójbocznie, do którego od strony północnej przylega zakrystia. Strop odeskowany, ozdobiony polichromią z wyobrażeniami Matki Bożej i motywami roślinnymi. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku, w nim obraz Madonny z Dzieciątkiem, nazywaną przez miejscową ludność Matką Bożą Pocieszycielką Wiernych, po jego bokach znajdują się figury św. Stanisława i św. Wojciecha. Belkę tęczową zdobi XVII-wieczna Grupa Ukrzyżowania. Ołtarze boczne oraz ołtarz w kaplicy sięgają XVIII wieku. Chrzcielnica datowana jest na wiek XVI.

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12