WĘGLEWO par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Proboszcz: ks. Sławomir BRZĄKAŁA

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia erygowana była prawdopodobnie już ok. 1266 roku. Obecną świątynię wzniesiono w 1818 roku z fundacji parafian i skarbu królewskiego. Posiada konstrukcję sumikowo-łątkową, prostokątną nawę i nieco węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium. Ołtarz główny pochodzi z okresu budowy kościoła, w nim obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych – Pani z Wyspy, który jest barokową kopią wcześniejszego dzieła. Zasłonę obrazu stanowi postać św. Wawrzyńca z XIX wieku. Jak głosi miejscowa tradycja, pierwotnie wizerunek Madonny przeniesiono w to miejsce z pałacowej kaplicy Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim. Belkę tęczową zdobi gotycka, XIV-wieczna Grupa Ukrzyżowania. Uwagę zwraca też XVIII-wieczny obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej usytuowany po prawej stronie od głównego ołtarza. Na pamiątkę przeniesienia do Węglewa obrazu Maryi – Pani z Wyspy, co roku w maju udaje się na Ostrów Lednicki piesza pielgrzymka młodzieży. Kościół leży na Szlaku Drewnianych Kościołów wokół Puszczy Zielonka.

Święto patronalne:
św. Katarzyna Aleksandryjska, 25.11