GOŚCIESZYN par. pw. Nawiedzenia NMP

Mieszka w parafii: ks. Zenon LEWANDOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:30 (czas letni), 18:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia w Gościeszynie wymieniana była w XIV-wiecznych dokumentach kapituły gnieźnieńskiej, bo w jej dobrach leżała. Około roku 1520 nosiła wezwanie Zwiastowania NMP. Pierwotne kościoły budowane były z drewna, więc szybko niszczały. W roku 1957 proboszczem gościeszyńskiej parafii został ks. Szczepan Weber, który dwa lata później zbudował nową, murowaną świątynię. Budowa była nielegalna, bo władze komunistyczne pozwoliły tylko na remont starej. Kościół został poświecony przez bp. Biernackiego w 1959 roku. W murach świątyni trudno jest dopatrzyć się jakiegoś konkretnego stylu architektonicznego – to prosta konstrukcja. Spośród innych kościołów wyróżnia go ustawienie ołtarza głównego, który znajduje się od strony zachodniej, choć zwykle jest od wschodu. Gościeszyńska parafia stanowi także sanktuarium maryjne, którego ozdobą i przedmiotem kultu jest XV-wieczny obraz „Matki Bożej Gościeszyńskiej”, zwanej także „Matką Boską z Dzieciątkiem w ogrodzie mistycznym”, umieszczony w ołtarzu głównym. Dzieło namalowane zostało temperą na płótnie klejoną na deskę lipową w latach 1480-1490. Reprezentuje zapewne warsztat poznańskiego mistrza Jana Schillinga lub niderlandzkiego – Dirka Boutsa.

Święto patronalne:
nawiedzenia NMP, 31.05