ROGOWO par. pw. św. Doroty

Niedziele: 7:30, 9:00, 12:00, 16:00
Dni powszednie: 8:00, 18:00

Rys historyczny

Rogowo w 1232 roku było własnością zakonu templariuszy, a po jego kasacie należała do bożogrobców. Pierwszy kościół drewniany pw. św. Michała Archanioła wzniesiono w 2. połowie XIII wieku z fundacji rycerskiego rodu Grzymalitów. Parafię erygowano w 1418 roku. Obecną świątynię w 1828 roku ufundował ówczesny właściciel dóbr – Józef Korytowski. Budowę ukończono w roku 1831 i w tym samym roku miała miejsce jej konsekracja. Kościół jest obiektem murowanym, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, z nieco szerszą częścią wieżową. Orientowany, otoczony cmentarzem. Posiada styl neogotycko-klasycystyczny. Po zachodniej stronie dwie kwadratowe trójkondygnacyjne wieże zwieńczone baniastymi hełmami z latarniami, pomiędzy którymi znajduje się kruchta i chór muzyczny. Wnętrze jednonawowe, z wydzieloną apsydą prezbiterialną, po bokach której przylegają zakrystia i składzik. W 1948 roku świątynię odnowiono i otrzymała nowe polichromie wykonane przez Władysława Drapiewskiego. Wnętrze zdobi późnomanierystyczny ołtarz główny z 2. ćwierci XVII wieku w polu środkowym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie „śnieżnej”, w górnej kondygnacji św. Grzegorz, ołtarz boczny, barokowy z około 1700 roku, bogato rzeźbiony, prawy w nawie, manierystyczny z 1. ćwierci XVII wieku, ambona barokowo-klasycystyczna z około 1830 roku, chrzcielnica manierystyczna z 2. ćwierci XVII wieku, prospekt organowy neogotycki. 30 marca 2014 roku w kościele wybuchł pożar, który zniszczył dach, górne kondygnacje wież i organy. W ciągu ośmiu miesięcy świątynia została wyremontowana i przywrócono jej pierwotny stan. Przy kościele usytuowana jest też drewniana dzwonnica z XIX wieku i murowane mauzoleum rodziny Schedlin-Czarlińskich z 1. połowy XX wieku.

Święto patronalne:
św. Dorota, 6.02