RYSZEWKO par. pw. św. Marii Magdaleny

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00 (Złotniki), 11:30

Rys historyczny

Pierwszy kościół wystawiony i uposażony został w XIII wieku przez rodzinę Leszczyców. Jego kolatorem był klasztor trzemeszeński. Obecną świątynię wzniesiono w 1727 roku z drewna sosnowego na kamiennej podmurówce, posiada konstrukcję zrębową, elewacje oszalowane deskami w układzie pionowym, z prostokątnymi otworami okiennymi. Jej konsekracja odbyła się w 1788 roku. Kościół zbudowany jest w stylu barokowym, orientowany, jednonawowy, całość kryta gontem. Postawiony na rzucie prostokąta, prezbiterium zakończone jest wieloboczną absydą, od północy przylega doń zakrystia, a od południa kruchta. Po zachodniej stronie korpusu, na kalenicy usytuowana baniasta wieżyczka na sygnaturkę. Świątynia niemal w całości posiada wystrój barokowy z początku XVII wieku, wśród wyposażenia manierystyczny ołtarz główny z 1. połowy XVII wieku, ołtarze boczne z wieku XVI, renesansowy obraz „Złożenie do grobu” z 1538 roku. W latach 1996 i 2013 kościół poddano renowacji. W otoczeniu znajduje się też drewniana dzwonnica z 1727 roku.

Święto patronalne:
św. Maria Magdalena, 22.07