ORCHOWO par. pw. Wszystkich Świętych

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Maciej SARBINOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00 (kaplica); 9:30 (filia); 11:00 (kościół parafialny)
Dni powszednie: 17:00 (czas letni); 16:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Około roku 1369 nad jeziorem orchowskim, w miejscu obecnego cmentarza stał pierwszy drewniany kościół założony i uposażony przez Mikołaja – chorążego gnieźnieńskiego. Obecna świątynia wzniesiona została z fundacji Petroneli z Gałczyńskich Mlickiej w latach 1789-1792. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, kryty gontem. Od południowej strony dostawiona jest kaplica św. Józefa, od północy – zakrystia. Od zachodu znajduje się kwadratowa wieża konstrukcji szkieletowej zwieńczona baniastym hełmem z latarnią, przykrytym blachą. Wnętrze kościoła salowe, przekryte płaskim stropem. Wyposażenie jednolite, barokowo-rokokowe (XVIII i pocz. XIX wieku) z okresu budowy świątyni. Uwagę zwracają cztery ołtarze z rzeźbami świętych, na belce tęczowej rokokowy krucyfiks oraz ambona i chrzcielnica umieszczone symetrycznie po obu stronach nawy. Przy świątyni znajduje się murowano-drewniana dzwonnica kryta dachem gontowym. W latach 1997-2002 kościół przeszedł gruntowną restaurację.

Święto patronalne:
Narodzenie św. Jana Chrzciciela, 24.06