KĘDZIERZYN par. pw. św. Andrzeja Ap.

Dekanat witkowski

62-220 Niechanowo
Kędzierzyn
e-mail: witkowo2@archidiecezja.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Tomasz ZAKRZEWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00

Rys historyczny

Parafię erygował arcybiskup gnieźnieński Janisław w 1321 roku. Pierwotny kościół był drewniany, wzniesiony w 1717 roku z fundacji abp. Stanisława Szembeka. Obecnie istniejąca świątynia, pobudowana na miejscu wcześniejszej, pochodzi z 1840 roku i w tym samym roku odbyła się jej konsekracja. Kościół został rozbudowany w latach 1877-1882 o transept i prezbiterium. Jest to obiekt wystawiony z cegły, założony na planie krzyża z węższym od nawy krótkim prezbiterium zakończonym półkolistą apsydą flankowaną dwiema kruchtami. Posiada styl późnoklasycystyczny. Bryła kościoła jednokondygnacyjna, przekryta dwuspadowym dachem, na kalenicy znajduje się sygnaturka. Wnętrze jednonawowe, od zachodu usytuowany drewniany chór muzyczny. Częściowo zachowało się XIX-wieczne wyposażenie świątyni, m.in. stolarka drzwiowa, balustrada chóru i balustrady schodów. Reszta wyposażenia pochodzi z okresu po roku 1945, gdyż w czasie II wojny kościół został poważnie zdewastowany.

Święto patronalne:
św. Andrzej Ap., 30.11