MIELŻYN par. pw. Wszystkich Świętych

Niedziele: 8:00, 11:00
Dni powszednie: 17:00

Rys historyczny

Początki mielżyńskiej parafii sięgają XIV wieku, a pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1428 roku. Obecna świątynia została wybudowana pod koniec XVI wieku w stylu gotyckim z cechami romańskimi. Konsekrował ją 19 lipca 1592 sufragan gnieźnieński bp. Jan Gniazdowski. Do roku 1781 kościół miał tzw. „formę podługowatą”, a pod koniec XVIII wieku został odnowiony i do bryły od północy dobudowano kaplicę św. Anny, później zaś kaplicę św. Krzyża. W połowie XIX wieku miała miejsce całkowita restauracja świątyni, wtedy też wykonano obecne organy. W 1985 roku kościół jeszcze rozbudowano – otrzymał kształt krzyża. Cennym elementem wyposażenia jest XVIII-wieczny ołtarz główny z obrazem Wszystkich Świętych – patronów kościoła i parafii. Na uwagę zasługują też dwa ołtarze boczne, gotyckie drzwi do zakrystii z drugiej połowy XVI wieku, kamienna XVI-wieczna kropielnica oraz drewniany krucyfiks z XVIII stulecia.

Święto patronalne:
Wszyscy Święci, 1.11