POWIDZ par. pw. św. Mikołaja

Wikariusz: ks. Marcin MACIEJEWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:00, 9:00, 11:45; (czas zimowy) 17:00, (czas letni) 19:00
Dni powszednie: 8:00, 19:00 (czas letni); 8:00, 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia i pierwszy kościół w Powidzu powstały prawdopodobnie jeszcze w XI wieku. Założycielami byli niewątpliwie królowie polscy. Ostatnia drewniana świątynia stawiana była w latach 1731-1737, a około roku 1860 roku, kiedy chyliła się ku upadkowi, została rozebrana. W tym samym roku ówczesny proboszcz ks. Andrzej Zgrabczyński rozpoczął budowę obecnego, murowanego kościoła, który uroczyście konsekrował 12 lipca 1868 roku sufragan gnieźnieński bp Józef Chybowski. Świątynia posiada styl neogotycki. Okupant ograbił i zniszczył część wyposażenia. Po 1945 roku parafianie sami przygotowali kościół do sprawowania służby liturgicznej i w pierwszych powojennych latach powróciła do świątyni ocalała część wywiezionego wyposażenia. W 1958 roku powstały sgraffito i freski zdobiące do dzisiaj ściany kościoła autorstwa Anny i Leonarda Torwirdów. Z zabytków uwagę zwracają: XV-wieczna rzeźba Matki Bożej na Lwie (obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie), obraz Wniebowzięcia NMP z postaciami świętych Sebastiana, Franciszka i Rocha z początku XVII wieku ze szkoły weneckiej, rzeźba Chrystusa na Krzyżu z 2. połowy XVIII wieku, monstrancja z 1. połowy XVIII wieku oraz obrazy: św. Mikołaja, św. Anny, św. Antoniego Padewskiego i św. Józefa (2. połowa XIX wieku).

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12
św. Anna, 26.07

Inne kościoły i kaplice:
kaplica pw. św. Wawrzyńca w Wiekowie
kaplica pw. św. Wojciecha w Wylatkowie
letnia kaplica pw. św. Cyryla i Metodego w Ostrowie Starym
kaplica przedpogrzebowa przy kościele parafialnym w Powidzu