BRZYSKORZYSTEW par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:15, 11:00, 9:30 Sobiejuchy

Rys historyczny

Parafia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwotny kościół wraz z plebanią strawił pożar w 1826 roku. Obecną świątynię zbudowano w latach 1826-1828, jest przykładem typowej szkieletowej (szachulcowej) architektury sakralnej regionu. Kościół jest orientowany, usytuowany na wzgórzu, jednonawowy, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, do którego od południa przylega murowana zakrystia z lat 30. XX wieku. Od zachodu nad szczytem nawy dostawiona jest kwadratowa wieża nakryta baniastym hełmem z latarnią, zakończona żelaznym krzyżem osadzonym na kuli. Wnętrze świątyni przykrywa płaski strop. Warto zobaczyć neobarokowy ołtarz główny z pocz. XIX wieku z obrazem patronki – świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, ołtarz boczny w stylu gotyckim z obrazami Przemienienia Pańskiego i Niepokalanego Poczęcia NMP, dwa dzwony: św. Wojciech i św. Katarzyna. Obok kościoła stoją dwie kaplice grobowe i groby darczyńców.

Święto patronalne:
św. Katarzyna Aleksandryjska, 25.11