CHOMIĄŻĄ SZLACHECKA par. pw. św. Jana Chrzciciela

Niedziele: 9:00 Chomiąża, 11:00 Laski Wielkie
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

W 1357 roku arcybiskup gnieźnieński Jarosław utworzył samodzielną parafię w Chomiąży. W roku 1831, w wyniku przebudowy, kościół otrzymał klasycystyczno-neogotycką formę z wieżą o baniastym hełmie. Pod prezbiterium znajduje się krypta, w której złożono trzy trumny. W 1863 roku Maria Sulerzyska „dziedziczka Humiąży i innych włości” ufundowała dla świątyni organy. W roku 1900 wschodnią ścianę prezbiterium ozdobiono witrażem Serca Jezusowego z postaciami św. Elżbiety i św. Leona papieża. Wnętrze zdobią trzy neogotyckie ołtarze oraz konfesjonał i chrzcielnica pochodzące z 1910 roku. Ufundował je kolejny właściciel Chomiąży – baron Tadeusz Lechweld oraz dwie XVIII-wieczne figury umieszczone w ołtarzu głównym, przedstawiające świętych Piotra i Pawła. Pozostałe wyposażenie głównie neogotyckie z ok. 1900 roku.

Święto patronalne:
św. Jan Chrzciciel, 24.06