GĄSAWA par. pw. św. Mikołaja

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Piotr GOGOLEWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:15, 9:30, 11:00, 18.00 (czas letni), 16.00 (czas zimowy)
Dni powszednie: 18:00 (czas letni), 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Pierwotny kościół założony i uposażony został już w XII wieku przez kanoników regularnych z Trzemeszna. W czasie najazdu szwedzkiego został ograbiony i zniszczony. Nową świątynię wzniesiono w 1674 roku. W 1817 roku dobudowano do niej murowaną kaplicę w kształcie rotundy pw. św. Antoniego. Obecny kościół jest jednonawowy, orientowany, nie ma wieży, bryła posiada podwójną konstrukcję zrębowo-szkieletową, unikatową w drewnianej architekturze sakralnej Europy, która przetrwała do dnia dzisiejszego. W latach 1705-1706 wnętrze kościoła ozdobiła wspaniała barokowa dekoracja malarska. W XVIII wieku kanonicy regularni przekazali do świątyni w przepiękne barokowe ołtarze. W latach 1856-1858 ma miejsce gruntowny remont kościoła i wtedy na ściany z polichromią nałożono warstwę tynku. W latach 1998-1999 podczas ostatniej restauracji architektury kościoła natrafiono na barokowe malowidła ścienne, które odsłonięto w kilku etapach w latach 2000-2002. Zabytkowe malarstwo ścienne pochodzi z czterech różnych faz chronologicznych, najstarsze są XVII-wieczne. Godne uwagi są też inne zabytki: XVII-wieczna chrzcielnica z barokowymi elementami; późnogotycka grupa ukrzyżowania na belce tęczowej, XVII-wieczny cudowny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia w ołtarzu głównym, dzieło warsztatu wielkopolskiego.

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12