KIERZKOWO par. pw. Nawiedzenia NMP i Wszystkich Świętych

Proboszcz: ks. Adam KAPKA

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00 (czas letni), 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Początki parafii w Kierzkowie sięgają końca XIV wieku. To właśnie wtedy został zbudowany pierwszy kościół pw. Wszystkich Świętych. Po odwrocie wojsk szwedzkich w roku 1660, świątynia uległa dewastacji i popadła w ruinę, a w 1689 roku została rozebrana. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 18 kwietnia 1925 roku kard. Edmund Dalbor erygował ponownie parafię w Kierzkowie, a po ośmiu latach, w kwietniu 1933 roku, poświęcono uroczyście kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Prace budowlane przebiegały niezwykle sprawnie i już w lipcu 1934 roku odbyło się poświęcenie nowej świątyni. Wyposażeniem kościoła zajęli się mieszkańcy, którzy ufundowali dębową ambonę, zabytkowy ołtarz i kilka ławek. W 1938 roku podwyższono kościelną wieżę, wieńcząc ją hełmem, na którym ustawiono żeliwny krzyż. W czasie II wojny światowej okupant zdewastował świątynię – zniszczył ołtarz i znajdujący się w nim cudowny obraz Matki Boskiej Wójcińskiej, i zamienił na magazyn. Po wojnie dzięki ofiarności parafian zniszczony kościół udało się na nowo wyposażyć, w latach 50. XX wieku przeprowadzono wiele prac remontowych i konserwujących, w 1959 roku zamontowano nowe organy. W 2004 roku, z okazji jubileuszu 70-lecia świątyni, cały budynek został otynkowany i pomalowany. W tym samym roku miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła, której dokonał abp Wojciech Polak Prymas Polski.

Święto patronalne:
Nawiedzenie NMP, 31.05