ŻNIN par. pw. św. Marcina

Niedziele: 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00
Dni powszednie: 17:00, 18:00

Rys historyczny

Jest najstarszym zabytkiem Żnina, zbudowany w stylu gotyckim w XIV wieku, przebudowany i powiększony w wieku XVI. Po wyburzeniu prezbiterium przedłużono nawę o trzecie przęsło, dzięki czemu powstało nowe prezbiterium. Odbudowana została również kwadratowa wieża, co spowodowało częściowe zatarcie stylu. Świątynia została ponownie konsekrowana w 1904 roku. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII lub XVIII wieku. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku, przekształcony został w pierwszej połowie XIX wieku, ozdobiony jest rzeźbami świętych Piotra i Pawła oraz obrazem patrona – św. Marcina. Ołtarze boczne pochodzą z drugiej połowy XIX wieku i reprezentują styl neobarokowy. Lewy zdobi obraz św. Benona. Dwa konfesjonały, ambona i chrzcielnica pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, reprezentują styl rokokowy. Kolejnymi ozdobami kościoła są: wczesnobarokowa Grupa Ukrzyżowania z XVII wieku i figura św. Katarzyny ze Sieny z końca XVII wieku.

Święto patronalne:
św. Marcin, 11.11