PAKOŚĆ par. pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego

Niedziele: 9:00, 11:00
Dni powszednie: 17:00

Rys historyczny

Parafię erygował Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński 6 listopada 1975 roku. Wcześniej, w 1967 roku, ustanowiono tu ośrodek duszpasterski. Kościół został wzniesiony w 1661 roku i konsekrowany 14 września 1691 roku. W 1725 i 1971 roku oraz w latach 2010 – 2018 zabytkowy kościół Ukrzyżowania przechodził gruntowną renowację. Świątynia jest ściśle związana z Kalwarią Pakoską (12 stacja Drogi Krzyżowej), która przez Prymasa Polski Wojciecha Polaka 14 września 2018 roku została ogłoszona Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej. Z zabytków XVII-wiecznego barokowego kościoła wymienić należy: ołtarz główny w kształcie Golgoty z rzeźbioną w drewnie grupą Ukrzyżowania (pięć figur), dwa boczne ołtarze z wizerunkami Piety i Matki Bożej Bolesnej, rokokową ambonę, chrzcielnicę, drewniany chór, barokowe obrazy przedstawiające franciszkańskich świętych: Bonawenturę i Ludwika de Valois. W kościele znajdują się także nowsze obrazy Jezusa Miłosiernego i św. Jana Pawła II. W zakrystii: rokokowa komoda, zabytkowa monstrancja, kielichy oraz relikwiarze Krzyża Świętego, św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego z Padwy. W pobliżu kościoła kalwaryjskiego usytuowane są: plebania (dom zakonny) z końca XVIII wieku, mały cmentarz oraz amfiteatr. W Roku Wielkiego Jubileuszu (2000 rok) kościół Ukrzyżowania, jako Sanktuarium Krzyża Świętego, był kościołem stacyjnym, a w Nadzwyczajnym Roku Jubileuszu Miłosierdzia (2016 rok) w świątyni otwarta została „Brama Miłosierdzia”.

Święto patronalne:
Znalezienie Krzyża Świętego, 3.05