PAKOŚĆ par. pw. św. Bonawentury

Niedziele: 7:00, 8:15, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00
Dni powszednie: 7:00, 18:00

Rys historyczny

Dzieje pierwszego kościoła pw. św. Jakuba sięgają przełomu XII i XIII wieku (pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1243). Przetrwał on do 1760 roku. Drugi kościół pw. Nawiedzenia NMP stanął w 1521 roku. Po pożarze w 1684 roku został odbudowany pod wezwaniem Zwiastowania NMP, z czasem jednak popadł w ruinę i został rozebrany w 1787 roku. W 1796 roku rozpoczęła się budowa trzeciego kościoła pw. św. Jakuba – spłonął on jednak zanim ukończono prace. Obecna świątynia pochodzi z 1631 roku. Jest budowlą poklasztorną wystawioną przez oo. reformatów na starych murach zamku. Kościół konsekrował bp Andrzej Gembicki w 1637 roku. Jego rozbudowa miała miejsce w latach 1763-1769. Świątynia wzniesiona została w stylu barokowym, wnętrze posiada styl rokokowy. Z zabytków uwagę zwracają: ołtarze, figura z drzewa lipowego (XVII w.), obraz malarza Bartłomieja Strobla „Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus adorowana przez św. Bonawenturę i św. Ludwika de Valois” (1647 r.), barokowy krucyfiks (XVII w.), monstrancja (XVIII w.), kielichy (XVI i XVII w.), barokowo-renesansowy relikwiarz Krzyża Świętego (XVII w.), pacyfikały (XVII i XVIII w.), ornaty (XVIII w.), mosiężny kociołek na wodę (XVIII w.) oraz Kalwaria Pakoska – 25 barokowych kaplic (XVII w.).

Święto patronalne:
św. Bonawentura, 15.07

Inne kościoły i kaplice:
kaplica pw. św. Rocha na placu kościelnymk
kaplice Kalwaryjskie: 25 kaplic
sala w Ludwińcu zaadaptowana na kaplicę
sala w Radłowie zaadaptowana na kaplicę