GĄSKI par. pw. Chrystusa Króla

Niedziele: 9:00
Dni powszednie: 16:30

Rys historyczny

Kościół w Gąskach zbudowano w latach 1906-1909 dla kolonistów niemieckich, w 1945 roku został poświęcony i przekazany parafii w Parchaniu. Dawny ewangelicki zbór wystawiono z cegły na kamiennej podmurówce, posiada dwuspadowe dachy kryte dachówką. Od południowej strony wznosi się kwadratowa wieża z dachem iglicowym. Świątynia reprezentuje styl neogotyku niemieckiego. Wnętrze pierwotnie miało surowe wyposażenie, obecnie ołtarz główny zdobi rzeźba Chrystusa Króla, po prawej stronie znajduje się krucyfiks z Jezusem Cierpiącym, po lewej obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ołtarz uzupełniają wycięte w drewnie różne elementy biblijne. W nawach bocznych ustawione są ołtarze z obrazami Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Józefa. Przy wyjściu z kościoła stoi stylowa chrzcielnica. Ciekawy jest też drewniany chór muzyczny z pięknymi organami pochodzącymi z 1910 roku. W 1974 roku w Gąskach utworzona została samodzielna parafia.

Święto patronalne:
Chrystus Król Wszechświata