PARCHANIE par. pw. św. Wojciecha

Niedziele: 7:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Dzieje parafii sięgają XI wieku, pierwszy kościół zbudowano ok. roku 1000, kolejny stanął w 1711 i ponieważ groził zawaleniem, w 1840 roku zbudowano następny, murowany, który istnieje do dziś. W 1900 roku dobudowano do niego masywną neobarokową wieżę. Świątynia posiada konstrukcję szkieletową z wypełnieniami ceglanymi, kryta jest dachem jodłowym. Wnętrze trójnawowe z wydzielonym prezbiterium, po którego bokach znajdują się zakrystia i kruchta. Ołtarz główny pochodzi z około połowy XIX wieku, zdobią go po bokach rokokowe rzeźby zakonnic-męczennic. Godne uwagi są też: rzeźba Najświętszej Marii Niepokalanie Poczętej i św. Jana Chrzciciela, XVIII-wieczne figury dwóch Ewangelistów, krucyfiks na belce tęczowej z XVIII wieku i XIX-wieczny krucyfiks ludowy oraz rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z przełomu XVIII i XIX wieku. W parchańskiej świątyni w 1936 roku odbył się ślub Zofii Sikorskiej – córki generała i premiera rządu polskiego na emigracji Władysława Sikorskiego.

Święto patronalne:
św. Wojciech, 23.04