INOWROCŁAW par. pw. Zwiastowania NMP

Wikariusz: ks. Tomasz NIEDBALSKI
Wikariusz: ks. Leszek ZYCH

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00, 19:00 (od I niedzieli Wielkiego Postu do końca czerwca dodatkowo 15:00)
Dni powszednie: 7:00, 18:00

Rys historyczny

Świątynia wzniesiona została w stylu neoromańskim w 1901 roku staraniem ks. Antoniego Laubitza, przyszłego biskupa. Autorem projektu jest berliński architekt August Rincklake. Wybudowany na planie krzyża łacińskiego kościół jest największym i najwyższym budynkiem sakralnym w stolicy Kujaw Zachodnich. Strzelista wieża mierząca około 77 metrów widoczna jest z najodleglejszych zakątków inowrocławskiego powiatu. Architektura przedstawia założenie świątyni halowej, wnętrze składa się z trzech naw o tej samej wysokości oraz transeptu. W 1909 roku świątynia uległa częściowemu zniszczeniu – w wyniku tąpnięcia ziemi doszło do zawalenia się północnej ściany transeptu. Przez kolejne 20 lat pozostawała nieczynną, aż do 1929 roku, kiedy odbudowano zawaloną ścianę i ponownie została konsekrowana. Bogaty wystrój rzeźbiarski kościoła, nawiązujący do polskich tradycji religijnych i narodowych, jest dziełem poznańskiego artysty Władysława Marcinkowskiego. Znajdują się tu też zabytkowe organy z 1902 roku wykonane przez firmę organmistrzowską Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Do zabytków należą: piękna złota mozaika, niosąca w scenach figuralnych przesłanie narodowe, ołtarze boczne – szczególnie tryptyk z warsztatu monachijskiego oraz marmurowa ambona.

Święto patronalne:
Zwiastowanie NMP, 25.03