CHEŁMCE par. pw. św. Katarzyny

Proboszcz: ks. Roman PŁACZEK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 10:00, 11:30
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Krótkie zapiski kronikarskie, jak i nielicznie zachowane dokumenty administracyjne sprzed kilku wieków, pozwalają z dużym prawdopodobieństwem wysunąć tezę, że parafia w Chełmcach jest jedną z najstarszych na Kujawach. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1257 roku. Źródła historyczne podają również, że już w XV wieku stał tu kościół drewniany, który dopiero w XIX wieku został rozebrany. Prace przy budowie obecnej murowanej świątyni rozpoczęły się w czerwcu 1842 roku, a zakończyły w grudniu 1843 roku. Kościół posiada nieliczne cechy klasycystyczne. W ostatnich latach wyremontowano kościelną wieżę, organy oraz plebanię. Do dawnej świetności został także przywrócony wystrój ołtarza głównego, odrestaurowano też witraże w nawie głównej. Do zabytków należą: ołtarz z czasów budowy kościoła, 2 neobarokowe ołtarze boczne z XIX wieku, XVIII-wieczne rzeźby: Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Jana Nepomucena.

Święto patronalne:
św. Katarzyna Aleksandryjska, 25.11