KOŚCIESZKI par. pw. św. Anny

Niedziele: 8:00, 10:00, 11:30
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Parafię erygowano w 1. połowie XIII wieku. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1271 roku. Obecną świątynię zbudowano w 1766 roku z fundacji Franciszka Wysockiego, dzięki staraniom proboszcza Floriana Ostromęckiego. Kościół jest orientowany, wzniesiony w stylu barokowym o drewnianej konstrukcji zrębowej, na podmurówce kamiennej. Posiada korpus pięcioprzęsłowy, wnętrze trzynawowe w układzie pseudobazylikowym. Prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy głównej, zamyka je boczna zakrystia. Z boku nawy znajdują się kruchta i kaplica dobudowane w latach 1955-1957 na podstawie odkrytych fundamentów. Dach kryty jest gontem, posiada sześcioboczną wieżyczkę na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Drewniana dzwonnica dobudowana została w połowie XX wieku. Do najcenniejszych zabytków należą: ołtarz główny z 1770 roku, dwa ołtarze boczne rokokowe i ambona (1766-1770), XIV-wieczna figurka św. Anny, chrzcielnica z XX wieku z rzeźbą z 2. poł. XVIII wieku przedstawiającą chrzest w Jordanie. Wnętrze bogate jest w liczne rzeźby gotyckie i barokowe z okresu od XVI do XIX wieku. W pobliżu świątyni mieści się cmentarz z 1900 roku.

Święto patronalne:
św. Anna, 26.07