KRUSZWICA par. pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Proboszcz: ks. Wojciech DANECKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:00, 9:00, 11:00, 12:15, 18:00
Dni powszednie: 7:00, 18:00 (czas letni); 7:00, 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia erygowana została 1 lipca 1984 roku. Decyzję o budowie kościoła podjęto po 1920 roku, a w 1926 roku rozpoczęły się prace przy wznoszeniu nowej świątyni, która stanęła na miejscu nieistniejącej drewnianej pw. św. Klemensa (rozebranej w 1828 roku). Projekt kościoła wykonał architekt Stefan Cybichowski z Poznania. Stworzył on obiekt o uproszczonych formach neoklasycystycznych, zwartej bryle, przekryty kopułą zakończoną latarnią. Wnętrze jest jednoprzestrzenne, z wydzielonym prezbiterium i kruchtą. Nad prezbiterium i chórem muzycznym wprowadzono sklepienia kolebkowe, wnętrze kopuły ozdobiono płytkimi kasetonami. W prezbiterium znajduje się współczesna mozaika przedstawiająca patronkę kościoła św. Teresę stojącą pod krzyżem. Warto też zwrócić uwagę na rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego i obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzące z XVIII wieku. W 1929 roku świątynia została poświęcona przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda i bp. Antoniego Laubitza. W czasie okupacji hitlerowcy zamienili kościół na magazyn i zniszczyli wieńczącą kopułę wieżyczkę (odtworzoną dopiero w 2003 roku). Po zakończeniu II wojny światowej przywrócono budowli sakralny charakter. Jako wotum na jubileusz 100. śmierci patronki świątyni św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przebudowano prezbiterium i wybudowano murowany ołtarz. 30 września 2018 roku kościół został konsekrowany przez abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Święto patronalne:
św. Teresa od Dzieciątka Jezus, 1.10