MOGILNO par. pw. św. Jakuba Większego Ap. – Fara

Niedziele: 8:30, 10:30, 12:00, 15:30
Dni powszednie: 17:30; środy 8:00

Rys historyczny

Kościół został nadany klasztorowi benedyktynów. Pierwszą świątynię św. Jakuba wzniesiono już w XII wieku z fundacji rycerza Zbyluta z rodu Pałuków. Obecna powstała ok. 1511 roku. Kościół posiada styl późnogotycki, jest orientowany, jednonawowy, z trzema przęsłami i kruchtą przy głównym wejściu. Od strony wschodniej znajduje się wydzielone prezbiterium, które od nawy oddziela łuk tęczowy o ostrołukowym kształcie. Świątynia nie posiada wieży. We wnęce na ścianie prezbiterium umieszczone jest popiersie patrona św. Jakuba, od strony północno-wschodniej wmurowana została tarcza z herbem Szeliga i inicjałami IS, poniżej widać wyryte napisany łacińskie z datą 1511 i herb opactwa, który później stał się herbem Mogilna. Ponadto od strony ulicy wmurowano dwie kule kamienne używane przez artylerie w okresie staropolskim. W XVII wieku dobudowana została dzwonnica. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest krucyfiks z 1511 roku, uważany za cudowny, cenne są również pochodzące z tego samego okresu rzeźby Maryi oraz św. Jana, jak i obraz przedstawiający patrona kościoła. Ołtarze boczne zostały wykonane w stylu rokokowym w 2. poł. XVIII stulecia. Prawy zdobi obraz Matki Boskiej Anielskiej z końca XIX wieku. Ołtarz główny pochodzi z 1891 roku. Z okresu budowy kościoła zachowały się cztery portale gotyckie. W kruchcie od strony zachodniej znajduje się kamienna kropielnica z początków XVI wieku. Na ścianach widnieją tablice: z 1995 roku ku czci ks. Piotra Wawrzyniaka oraz z 1996 roku upamiętniająca 40. rocznicę święceń kapłańskich kard. Józefa Glempa. W 1937 obok kościoła wzniesiono grotę poświęconą Matce Bożej z Lourdes. Świątynia znajduje się na Drodze św. Jakuba oraz na Szlaku Piastowskim.

Święto patronalne:
św. Jakub Większy Ap., 25.07