NIESTRONNO par. pw. św. Michała Archanioła

Niedziele: 10:00
Dni powszednie: wtorek i czwartek 18:00, sobota 18:00

Rys historyczny

Parafia erygowana została prawdopodobnie po 1335 roku przez archidiakona gnieźnieńskiego Bronisława, a uposażona przez abp. Bodzantę. Wieś była własnością rodu Nałęczów. Obecny kościół ufundowała Kapituła gnieźnieńska w 1742 roku. W 1868 roku został gruntownie odnowiony. Jest to świątynia drewniana, konstrukcji zrębowej, orientowana. Posiada zamknięte trójbocznie prezbiterium. Szersza nawa pierwotnie zbliżona była do kwadratu, obecnie jest to plan wydłużonego prostokąta. Kościół nakryty został dachem siodłowym. Wnętrze kryje strop płaski, wydzielony profilowaną listwą. Nad wschodnią częścią dachu nawy znajduje się wieżyczka na sygnaturkę powstała w okresie późniejszym. Do zabytków należą: ołtarz główny z ok. 1630 roku, dwa ołtarze boczne pochodzące z 1. połowy XVIII wieku oraz XIX-wieczna kopia obrazu Rafaela „Madonna Sykstyńska”.

Święto patronalne:
św. Michał Archanioł, 29.09