PARLIN par. pw. św. Wawrzyńca

Niedziele: 10:30
Dni powszednie: 17:00

Rys historyczny

Parafię erygowano ok. 1300 roku. Dawny kościół wzmiankowany był w 1357 roku. Obecna drewniana świątynia wzniesiona została w XVII wieku z fundacji Kapituły Gnieźnieńskiej, a pod koniec XVIII wieku lub w 1. połowie XIX stulecia stanęła drewniana ażurowa dzwonnica o konstrukcji słupoworamowej. Kościół w stylu barokowym, wystawiony jest na planie prostokąta, posiada jednonawowy korpus i zamknięte trójbocznie prezbiterium. Na kalenicy osadzona została w 1923 roku ośmioboczna sygnaturka. Wzdłuż północnej elewacji prezbiterium dobudowana jest zakrystia. Kościół posiada drewnianą konstrukcję zrębową, a kruchta konstrukcję słupową, ściany są oszalowane. W 1939 roku świątynię odnowiono, w 1965 roku dotychczasowe pokrycie gontowe zastąpiła dachówka, natomiast do pierwotnego pokrycia dachu powrócono w czasie kompleksowych prac konserwatorskich przeprowadzonych w ostatniej dekadzie XX wieku. Wnętrze kościoła posiada późnobarokowy wystrój. Zdobi je ołtarz główny i dwa boczne ustawione przy łuku tęczowym, a na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks z 1. połowy XVI wieku. Świątynia stanowi jeden z najstarszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego Wielkopolski i cenny przykład rzemiosła ciesielskiego. Wpisuje się w szlak drewnianych kościołów rejonu Pałuk.

Święto patronalne:
św. Wawrzyniec, 10.08