TRLĄG par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Niedziele: 9:00, 11:00
Dni powszednie: 17:00

Rys historyczny

Kościół parafialny wzmiankowany już w 1387 roku. Obecna późnogotycka świątynia pochodzi z 2. poł. XV wieku. W latach 1570-1595 kościół był w posiadaniu braci czeskich. W 1935 roku obiekt rozbudowano: wyburzono nawę północną, a zamiast niej dobudowano nowe prezbiterium (stare zostało zamienione w kaplicę). Budynek jest murowany z cegły o układzie gotyckim. W ścianie południowej znajduje się gotycki portal i późnorenesansowe epitafium Łukasza Wilczyńskiego z Wilczyna i jego żony Doroty. Wnętrze pokryte zostało płaskim stropem, zakrystia posiada sklepienie ostrołukowe. Przy świątyni usytuowana jest drewniana dzwonnica, wniesiona najprawdopodobniej w XIX wieku, z dwoma dzwonami: gotyckim z XIV wieku i datowanym na 1537 rok. W pobliżu znajduje się też murowany grobowiec z 1905 roku rodziny Szczepanów-Bartzów – patronów kościoła z przełomu XIX i XX wieku. Do zabytków należą: kamienna chrzcielnica z XVI wieku, XIX-wieczny ludowy krucyfiks, rokokowa monstrancja i kielich (XVIII w.).

Święto patronalne:
św. Ap. Piotr i Paweł, 29.06

Inne kościoły i kaplice:
kaplica przedpogrzebowa przy kościele parafialnym