OSTROWO MOGILEŃSKIE par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Proboszcz: ks. Zdzisław PIETRASZEWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:15, 10:00, 11:30
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Historia parafii przez wieki ściśle związana jest ze strzeleńskimi norbertankami, które w 1448 roku ufundowały w Ostrowie drugi drewniany kościół parafialny – pierwszy prawdopodobnie został zniszczony przez pożar. Pod koniec XVII wieku siostry wzniosły kolejny, również drewniany kościół. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1718 roku. W tym czasie jej patronami byli św. Józef i św. Dorota. W XIX wieku stan techniczny kościoła pogarsza się, w 1869 roku zostaje on zburzony, a na jego miejscu w 1870 roku wzniesiono nową, obecną świątynię ceglaną, utrzymaną w stylu neoromańskim, która nosi tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie II wojny światowej cenne elementy wyposażenia kościoła zostają zrabowane przez okupanta. Po wyzwoleniu świątynia powoli się odradzała: w oknach pojawiły się witraże, powstała nowa aranżacja prezbiterium, przeprowadzony został remont wieży. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1965 roku. Z zabytkowych elementów wyposażenia uwagę zwracają: malowany na desce manierystyczny obraz „Koronacja Matki Boskiej” z początku XVII wieku, barokowy obraz „św. Franciszek z Asyżu” z XVIII wieku, XVII-wieczny krucyfiks z bocznymi rzeźbami Maryi i św. Jana Apostoła, manierystyczny kielich zdobiony bogatą dekoracją odlewniczą i trybowaną o motywach wstęgowo roślinnych z główkami puttów na nodusie i koszyczku z 1630 roku, rokokowy relikwiarz z glorią promienistą datowany na 1767 rok.

Święto patronalne:
NSPJ, data ruchoma