RECHTA par. pw. św. Barbary i Matki Kościoła

Proboszcz: ks. Robert RÓŻAŃSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 10:00
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Pierwszą kaplicę pod wezwaniem św. Barbary ufundowali dziedzice wsi Sukowy około roku 1570. Zachowany do dzisiaj kościół wzniesiono w 1758 roku w stylu barokowym. Zbudowany jest z drewna, posiada konstrukcję zrębową i jednonawowe wnętrze. Zamknięte trójbocznie prezbiterium jest mniejsze od nawy, z boku przylega doń zakrystia. Kruchta znajduje się od frontu nawy z wejściem osłoniętym gankiem z trójkątnym szczytem, wspartym na czterech słupach. Dach jest dwukalenicowy, kryty łupkiem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. We wnętrzu zachowało się częściowo przeniesione uposażenie z pierwszej kaplicy św. Barbary, m.in. XV-wieczna rzeźba zesłania Ducha Świętego, której autor wywodził się z kręgu uczniów Wita Stwosza i prawdopodobnie też ołtarz główny, na którym odkryto datę „1725”. Belkę tęczową zdobi krucyfiks z XIX wieku, a ściany skromna polichromia o stylizowanych motywach kujawskich z lat 90. XX wieku autorstwa Marii Patyk. W oknach znajdują się witraże.

Święto patronalne:
św. Barbara, 4.12