SIEDLIMOWO par. pw. św. Michała Archanioła

Proboszcz: ks. Jacek PAWLAK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00
Dni powszednie: 17:00 (czas letni); 16:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

W dokumencie Kazimierza Wielkiego z 1357 roku występują pierwsze zapiski o wsi jako własność arcybiskupów gnieźnieńskich, później przeszła ona na własność Kapituły gnieźnieńskiej. Dzięki staraniom ks. Stanisława Kamińskiego, w miejscu pierwszego kościoła, zostaje w 1786 roku wzniesiona obecna świątynia. Jest to późnobarokowa budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana, na podmurówce z kamienia, z trzykondygnacyjną wieżą konstrukcji słupowo-ramowej zwieńczoną baniastym hełmem z sześcioboczną latarnią od zachodu. Dachy są dwuspadowe, nad zakrystią pulpitowy. Wnętrze jest jednonawowe nakryte stropem płaskim. Kościół posiada bogate gotyckie, barokowe i klasycystyczne elementy wyposażenia. Zdobi je m.in. późnobarokowy ołtarz główny z 1786 roku z rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem z lat 1420-1430, 2 barokowo-klasycystyczne ołtarze boczne: lewy z obrazem św. Józefa (1789 r.), prawy z obrazem św. Mikołaja (XVIII w.), gotycka Grupa Ukrzyżowania z XV wieku, późnobarokowy krucyfiks procesyjny z XVIII wieku, klasycystyczne tabernakulum z rzeźbą Baranka Eucharystycznego. Pozostałe późnobarokowe wyposażenie pochodzi z końca XVIII wieku.

Święto patronalne:
św. Michał Archanioł, 29.09