STRZELNO par. pw. Świętej Trójcy

Niedziele: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 18:00; kaplica Łąkie 9:10
Dni powszednie: 7:00, 18:00

Rys historyczny

Kościół parafialny wzniesiono dla klasztoru sióstr norbertanek w latach 1174–1216. Posiada formę trójnawowej bazyliki zbudowanej na planie krzyża łacińskiego z transeptem i kaplicami po bokach (św. Barbary, Serca Jezusowego, św. Norberta i św. Restytuta). W górnej części fasady, między barokowymi hełmami wież znajduje się wyobrażenie Świętej Trójcy i Matki Bożej Wniebowziętej. W romańskiej absydzie prezbiterium usytuowany jest ołtarz główny z wyobrażeniem Trójcy Przenajświętszej. Na uwagę zasługuje czarny ołtarz Świętego Krzyża, który jest największym w Polsce relikwiarzem (658 relikwii), z cudowną figurą Chrystusa Ukrzyżowanego z 1361 roku. Późniejsze przebudowy zniekształciły romańską bryłę świątyni, nadały jej barokową fasadę, a jej wnętrze posiada zarówno elementy romańskie, jak również gotyckie i barokowe (pierwotne romańskie mury kościoła w obwodzie są zachowane po dzień dzisiejszy). W XIII wieku, w okresie najazdów krzyżackich, miał miejsce pożar, który strawił wnętrze kościoła. Po odbudowie ściany zostały pokryte późnoromańską polichromią o motywach geometrycznych. Pod koniec XV wieku nastąpiła duża przebudowa w stylu gotyckim, a przebudowy barokowej dokonano w 2. ćwierci XVIII wieku. Z tego okresu pochodzi też większość obecnego wyposażenia świątyni. Do rzadkości w skali światowej należą, odsłonięte w 1946 roku spod zamurowania w barokowych ceglanych filarach, cztery romańskie kolumny znajdujące się między nawami kościoła, które cechują się szczególnym bogactwem dekoracji: personifikacje cnót, grzechów i wad, roślinne ornamenty.

Święto patronalne:
Trójca Święta
NMP Różańcowa, 7.10

Inne kościoły i kaplice:
kościół pomocniczy pw. św. Prokopa w Strzelnie
kaplica pw. św. Alojzego, Łąkie
kaplica pw. NSPJ w Szpitalu Rejonowym w Strzelnie,
kaplica cmentarna na tzw. starym cmentarzu w Strzelnie