BUDZYŃ par. pw. św. Barbary

Niedziele: 7:30, 9:00, 11:00, 18:00; Sokołowo Budzyńskie: 10:00
Dni powszednie: 18:00, 18:30

Rys historyczny

Początki parafii w Budzyniu sięgają XII wieku. Pierwszy kościół drewniany stał tu już około 1200 roku. Wznoszenie obecnej murowanej świątyni rozpoczęto w 1842 roku, a ukończono w roku 1849. Kościół posiada styl neogotycki, jest orientowany, przy zachodniej elewacji znajduje się trójkondygnacyjna wieża, której szczyt zdobi mała wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona stożkowym dachem z krzyżem. Jednonawowe wnętrze utrzymane jest w barokowym stylu. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku, w polu środkowym widnieje obraz Trójcy Świętej z przełomu XVIII i XIX stulecia, powstał w tak zwanej szkole wielkopolskiej. Po bokach znajdują się rzeźby świętych: Stanisława, Wojciecha, Barbary i Doroty. Górną kondygnację ołtarzową zdobi XIX-wieczny obraz św. Barbary, patronki parafii. Przy bocznych ścianach nawy usytuowane są dwa jednakowe ołtarze z końca XVIII stulecia. Nową ambonę upiększa późnogotycka rzeźba Salwatora Mundi z pierwszej połowy XVI stulecia. Do wyposażenia świątyni należą także: obraz Świętej Rodziny wykonany przez J. Bąkowskiego w 1818 roku, ludowy krucyfiks, renesansowa monstrancja wieżyczkowa wykonana w 1636 roku.

Święto patronalne:
w. Barbara, 4.12