MARGONIN par. pw. św. Wojciecha

Proboszcz: ks. Rafał WNUK
Wikariusz: ks. Mateusz ROSIŃSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:30, 9:00, 11:30, 17:00; lipiec-sierpień: 20:00; Lipiny kaplica 10:15
Dni powszednie: 17:00, 18:00

Rys historyczny

Przypuszczalnie początki margonińskiego kościoła sięgają przełomu XII i XIII wieku, a pierwsza historyczna wzmianka o nim pochodzi z roku 1364. Na początku XVIII wieku, murowaną z cegły świątynię wznieśli ówcześni właściciele grodu – Rozdrażewscy. W 1737 roku uległa ona całkowitemu zniszczeniu, następnie została odbudowana. Obecny wygląd kościół zawdzięcza Annie z Malechowskich Ciecierskiej, która w latach 1753-1755 przebudowała go w stylu późnobarokowym. Świątynia jest trzynawowa, posiada halowe wnętrze, z prezbiterium sklepionym żagielkowo. Cała bryła została otynkowana, szczyty posiadają bardzo efektowne zdobienia. W 1900 roku mistrz Miłosz Świerkocki upiększył kościół wspaniałą polichromią ukazującą m.in. obrazy: „Ostatniej Wieczerzy”, „Zwiastowania NMP”, „Matki Bożej Pocieszenia odbierającej hołd parafian”, wizerunki świętych i Ewangelistów, „Chrztu Polski”… W bocznych nawach przedstawiono dwie sceny z misji św. Wojciecha – nauczanie i męczeńską śmierć. Na łuku tęczowym występuje dekoracja rokokowa stiukowa z panopliami, herbami Abdank i Rawicz oraz napisem fundacyjnym. Ołtarz główny zdobi łaskami słynący obraz „Matki Bożej z Dzieciątkiem” z końca XVI wieku nieznanego mistrza ze szkoły wielkopolskiej. Cenny jest też XVII-wieczny obraz „Ukrzyżowanie” z postaciami klęczącej rodziny fundatorów w strojach mieszczańskich. Z innych zabytków godne uwagi są: ambona, trzy rokokowe konfesjonały z 2. połowy XVIII wieku oraz dzwonnica pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku. W bocznych ołtarzach znajdują się obrazy nieznanych mistrzów ukazujące świętych: Annę, Barbarę, Teresę od Dzieciątka Jezus, Walentego i Rocha. W podziemiach kościoła znajduje się krypta ze szczątkami fundatorki oraz jej rodziny.

Święto patronalne:
św. Wojciech, 23.04