PODSTOLICE, par. pw. św. Kazimierza

Proboszcz: ks. Adam KUCHARSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Kościół został wybudowany w latach 1932-1935 przez garstkę Polaków mieszkającą w silnie zniemczonej wsi, na gruncie podarowanym przez hrabinę Bnińską z Pietronek. Świątynia była filią parafii św. Floriana w Chodzieży. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w kościele magazyn papieru. Po wyzwoleniu Polacy wyremontowali zniszczone wnętrze przywracając świątyni jej pierwotny charakter i przeznaczenie, jednak nadal nie była samodzielną parafią; posługę duchowną pełnili tu kapłani dojeżdżający z Chodzieży. W 1973 roku decyzją Kurii Metropolitalnej w Poznaniu erygowano parafię podstolicką. Na plebanię adaptowano darowany wraz z gruntami budynek mieszkalny Cecylii i Walentego Przesławskich. Bryła kościoła zachowała swój pierwotny kształt. Jest murowana, z prosto zamkniętym, szerszym od nawy prezbiterium, nad którym znajduje się sygnaturka.

Święto patronalne:
św. Kazimierz, 4.03