JUNCEWO par. pw. św. Małgorzaty

Proboszcz: ks. Marek SZYMANOWICZ

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Pierwotna świątynia w Juncewie wzniesiona i uposażona została przez arcybiskupów gnieźnieńskich w XIII wieku. W 1639 roku pojawia się wzmianka o drewnianym kościele z kaplicą. Kolejna drewniana świątynia stanęła tu w 1687 roku za proboszcza ks. Grzegorza Cichowicza, którą następnie zastąpiono w latach 1885-1886 obecnym murowanym z cegły neogotyckim kościołem św. Małgorzaty. Jego konsekracji dokonał w 1895 roku sufragan gnieźnieński bp Antoni Andrzejewicz. Wystrój wnętrza świątyni utrzymany jest w jednolitym stylu i pochodzi z końca XIX wieku. W otoczeniu kościoła znajduje się też grobowiec, w którym pochowany jest wybitny syn ziemi pałuckiej, który uczestniczył w powstaniu listopadowym, Wiośnie Ludów i powstaniu styczniowym – Aleksander Guttr.

Święto patronalne:
św. Małgorzata Dziewica i Męczennica, 20.07