NIEMCZYN par. pw. Wniebowzięcia NMP

Proboszcz: ks. Bogdan ŁYBEK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:30
Dni powszednie: 19:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia powstała prawdopodobnie pod koniec XVI wieku, ale kroniki podają, że już w połowie XIII wieku książę Zbylut z Pałuk posiadał w Niemczynie kaplicę. Są to pierwsze informacje o istnieniu tu świątyni. Wiadomo też, że w XV wieku wystawiono tu drewniany kościół, przejęty potem przez braci czeskich. W końcu w 1709 roku ówcześni właściciele Niemczyna – Czarnkowscy ufundowali budo-wę kolejnej drewnianej świątyni, która służyła wiernym do tragicznej nocy z 10 na 11 września 1888 roku, kiedy wybuchł pożar i doszczętnie unicestwił kościół. Z tej pożogi uratowany został jedynie obraz Matki Bożej Niemczyńskiej. W 1897 roku na miejscu spalonego kościoła wzniesiono nową, tym razem murowaną świątynię w stylu neogotyckim, która przetrwała do dzisiejszych czasów. W 1925 roku kard. Edmund Dalbor Prymas Polski ustanowił Niemczyn samodzielną parafią. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest też najsłynniejszym maryjnym sanktuarium w powiecie wągrowieckim. W ołtarzu głównym widnieje obraz Wniebowzięcia NMP, a przed prezbiterium, z prawej strony znajduje się płaskorzeźba Cudownej Matki Bożej Niemczyńskiej, do której na uroczystości odpustowe przybywają pielgrzymki z odległych stron, gdyż żywa jest wciąż pamięć o doznanych tam licznych łaskach. Są indywidualni pątnicy, ale też zorganizowane grupy – piesze, rowerowe i autokarowe.

Święto patronalne:
Wniebowzięcie NMP, 15.08