ŻERNIKI par. pw. Narodzenia NMP

Proboszcz: ks. Rafał CHMIELEWICZ

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:30; Dom Pomocy Społecznej w Tonowie 9:45
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia powstała prawdopodobnie w XIII wieku z inicjatywy arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i pierwotnie nosiła wezwanie Najświętszej Maryi Panny. Wystawiono też pierwszy kościół drewniany. W 2. poł. XV wieku zbudowano gotycki kościół murowany, ufundowany przez Mikołaja Żernickiego. Był on wielokrotnie przebudowywany z powodu zniszczeń powstałych w wyniku wojny ze Szwecją i obecnie, w gotyckiej niegdyś świątyni, silnie zaznaczają się elementy barokowe. We wnętrzu znajdują się niezwykle wartościowe zabytki sztuki sakralnej. Do najcenniejszych należy późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku oraz rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława z ok. 1600 roku. Ściany świątyni zdobią późnogotyckie freski z 1573 roku o tematyce maryjnej i chrystologicznej, odkryte w 1978 roku, a odrestaurowane pod koniec XX wieku. Zabytkowy ołtarz główny z bogatą snycerką i polichromią pochodzi z 1. poł. XVII wieku, a późnogotycka chrzcielnica datowana jest na przełom XV i XVI wieku. Kościół konsekrowano w 1897 roku.

Święto patronalne:
Narodzenie NMP, 8.09