LECHLIN par. pw. św. Stanisława Bp.

Dekanat gośliński

62‑085 Skoki
Lechlin 7
e-mail: goslina3@archidiecezja.pl
www: strona parafii

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Sławomir KOMORSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:00; Przysieczyn 9:30
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

W XIII wieku wieś Lechlin należała do biskupów poznańskich i w tym okresie zbudowano tutaj pierwszy drewniany kościół pw. św. Stanisława Bp. Parafia erygowana została w wieku XIV. Obecny murowany kościół wystawiono w latach 1839-1840 na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni, która spłonęła w sierpniu 1939 roku. Jego fundatorem był miejscowy dziedzic Franciszek na Skrzynnie – Dunin, a konsekracji w 1965 roku dokonał abp Antoni Baraniak. Wieżę i kruchtę zachodnią dobudowano w 1850 roku. Świątynia reprezentuje styl renesansowy. Wnętrze zdobi ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Niepokalanej  dzieło nieznanego twórcy ludowego. Po bokach usytuowane są barokowe rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława z XVII wieku oraz św. Barbary i św. Doroty. Przy wejściu na chór znajduje się okazały obraz z wizerunkiem patrona świątyni św. Stanisława Bp., na ścianie prezbiterium widnieje płaskorzeźba z połowy XVIII wieku przedstawiająca scenę Ofiarowania NMP w świątyni. Ściany naw bocznych dekorują liczne wota – najstarsze pochodzą z XVII wieku. Do kościoła prowadzi masywna ceglana brama z 1850 roku, przy wejściu stoi metalowa dzwonnica, w której wiszą dwa dzwony oraz sygnaturka.

Święto patronalne:
św. Stanisław 8.05