SKOKI par. pw. św. Mikołaja Bp.

Dekanat gośliński

62‑085 Skoki
e-mail: goslina6@archidiecezja.pl
www: strona parafii

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Karol KACZOR
Wikariusz: ks. Tomasz MRUG
Mieszka w parafii: ks. Krzysztof BURWIEL

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:00, 8:00, 10:00, 11:30, 18:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Pierwszą drewnianą świątynię pw. św. Wawrzyńca ufundował założyciel miasta Skoki – Janusz, zwany Podleskim albo Skockim, a po-święcił ją w 1373 roku biskup poznański Jan V Doliwa. Od tego czasu datuje się powstanie samodzielnej parafii, co potwierdza dokument erekcyjny, wystawiony 9 grudnia 1373 roku w Poznaniu. Kościół służył społeczności katolickiej do końca XVI wieku, następnie, gdy nastały czasy reformacji, ówcześni właściciele Skoków – Latalscy przekazali świątynię braciom czeskim (arianom). W zaistniałej sytuacji erygowano nowy kościół dla katolików pw. Matki Boskiej i św. Mikołaja w pobliskiej wsi Potrzanowo–kościół ten spłonął w 1728 roku i został rozebrany. Obecną świątynię wzniósł w roku 1737 kolejny właściciel Skoków – wojewoda poznański Michał Kazimierz Raczyński. Jest to obiekt, którego ściany wykonane są w technice szachulcowej z tzw. muru pruskiego, czyli z drewna i cegły. Wyjątek stanowią dwie wieże od zachodu i prezbiterium od strony wschodniej, które w całości wymurowano z cegły. Wnętrze kościoła podzielone jest na trzy nawy, rozdzielają je smukłe drewniane kolumny. Po bokach prezbiterium znajdują się dwukondygnacyjne: od strony północnej – kruchta z bocznym wejściem do kościoła, a od strony południowej – zakrystia. Nad nimi loże z rokokowymi balustradami. Na wyposażenie świątyni składają się: ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, który zwieńczają figurki 4 aniołków i kolorowy witraż patrona parafii św. Mikołaja. Lewy ołtarz boczny zdobi obraz Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, w prawym znajduje się wyobrażenie Chrystusa ukrzyżowanego. Do najstarszych zabytków kościoła należy przyozdobiona barokowymi ornamentami płyta nagrobna Zofii z Latalskich Reyowej.

Święto patronalne:
św. Mikołaj Bp, 6.12