BUDZISZEWKO par. pw. św. Jakuba Ap.

Dekanat rogoziński

64‑612 Budziszewko 17
e-mail: rogozno1@archidiecezja.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Adam CZECHOROWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:30, Studzieniec: 9:45
Dni powszednie: 17:30

Rys historyczny

Pierwsza wzmianka o kościele w Budziszewku pochodzi z 1. połowy XV wieku. Wzniesiony został z fundacji miecznika wielkopolskiego Władysława Tomickiego w 1755 roku. W 1878 roku kościół odebrał katolikom ówczesny pruski właściciel okolicznych dóbr – von Treskow. Po latach, na mocy wyroku sądu wrócił w posiadanie społeczności katolickiej. W czasie II wojny świątynia została zrujnowana i niemal doszczętnie zrabowana przez okupanta niemieckiego. Gruntownie ją odrestaurowano w latach 1959-1960, wymieniając m.in. kilka ścian i stropów. Kościół św. Jakuba Apostoła jest obiektem drewnianym, fragmentami konstrukcji zrębowej, częściowo stalowej, posiada jednonawowe wnętrze. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego, po obu bokach nawy przylegają zamknięte prostokątnie kaplice tworzące transept. Bryłę świątyni nakrywa dwuspadowy dach, na jego kalenicy usytuowana jest okazała ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona barokowym, baniastym hełmem z latarnią. Od strony zachodniej wznosi się szalowana wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu, nakryta blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym krzyżem. Wnętrze zdobi późnobarokowy ołtarz główny oraz rokokowe, z licznymi rzeźbami ołtarze boczne. Uwagę zwracają też dwa konfesjonały z 2. połowy XVIII wieku i alabastrowa XVIII-wieczna chrzcielnica nakryta koroną z krzyżem. W 2017 roku przeprowadzono remont elewacji kościoła.

Święto patronalne:
św. Jakub Ap., 25.07