PARKOWO par. pw. NMP Królowej Świata

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Mariusz BYCZYŃSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: Od 1. niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do 1. niedzieli Adwentu - niedziela 7.30, 11.00, Wełna: 9.30; od 1. niedzieli Adwentu do 1. niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - niedziela 7.30, 11.30
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Parafia erygowana została w XIV wieku. Obecny kościół jest czwartym wzniesionym w tym miejscu (poprzednie trzy były drewniane). Powstał w latach 1780-1802 z fundacji Franciszka Rostworowskiego, generała Adama Grabowskiego, Ludwiki z Turnów Grabowskiej Zienkowiczowej i Ksawerego Zienkowicza. Budowę dokończyć miał Józef Wybicki. Świątynię konsekrował w 1845 roku abp Leon Przyłuski metropolita gnieźnieński i poznański. Kościół posiada styl barokowo-klasycystyczny, na elewacji widnieją ozdobne pilastry, między którymi ulokowano na przemian okna i nisze okienne. Wystawiony został na planie koła z centralnie umieszczoną kopułą przykrytą blachą miedzianą i zwieńczoną hełmem stożkowatym z kulą i krzyżem. Środkową część wnętrza świątyni wydziela osiem arkad, które tworzą pomieszczenia w formie kaplic. Najcenniejszym zabytkiem jest XVII-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Królowej Świata) w srebrnej sukience z XVIII wieku, pochodzący ze szkoły hiszpańskiej lub włoskiej autorstwa nieznanego malarza. Na uwagę zasługują też: tablica z wotami i miedziorytem z 1770 roku, pochodząca z XIX wieku lampa wieczna, polichromowane stacje Drogi Krzyżowej (XIX w.), epitafijne tablice Ludwiki z Turnów Grabowskiej, gen. Adama Grabowskiego, Józefa de Braunek, klasycystyczne organy z 1800 roku, rzeźby z około 1800 roku: św. Antoniego z Dzieciątkiem i św. Wawrzyńca (w ołtarzu głównym), Matki Bożej i św. Jana (w ołtarzu bocznym północnym) oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i Chrystusa (w ołtarzu bocznym południowym). W 1932 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.

Święto patronalne:
NMP Królowa Świata, 31.05