POTULICE par. pw. św. Katarzyny

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 17:00

Rys historyczny

Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z początku XIII wieku i prawdopodobnie w tym też czasie został ufundowany pierwszy drewniany kościół, jednak jego historia nie jest do końca znana. W wieku XVII, w miejscu pierwotnej świątyni, wystawiona zostaje kolejna, drewniano-murowana, ufundowana przez ród Potulickich. Obecny kościół wybudował w 1728 roku ówczesny właściciel wsi Samuel Aleksander Biegański, a w roku 1778 budowlę zmodernizował jego potomek – Franciszek. Świątynia posiada konstrukcję drewnianą, dach kryty gontem, na którego kalenicy usytuowana jest ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Od frontu wznosi się kwadratowa wieża zwieńczona barokowym hełmem z krzyżem. W 1856 roku do kościoła od strony północnej dobudowana została murowana kaplica grobowa Biegańskich. Wnętrze świątyni posiada styl barokowy, ozdobą jest rokokowy ołtarz główny z ok. 1778 roku, w którym widnieje obraz Wniebowzięcia NMP. W późnobarokowych ołtarzach bocznych znajdują się olejne wizerunki św. Wawrzyńca oraz św. Katarzyny – patronki kościoła. Uwagę zwraca też kamienna barokowa chrzcielnica z 2. połowy VII wieku oraz prospekt organowy z instrumentem pochodzącym z 1725 roku.

Święto patronalne:
św. Katarzyna DzM, 25.11