PRUŚCE par. pw. św. Stanisława BM

Niedziele: Pruśce 8:00, 11:30; Wiatrowo 10:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Parafia erygowana została w 1421 roku przez biskupa poznańskiego Andrzeja Gosławskiego. Pierwotnie stał tu drewniany kościół pw. św. Macieja, który w 1680 roku strawił pożar. Na jego miejscu wzniesiono kolejno dwie świątynie, które także podzieliły los pierwszej (ostatnia spłonęła na początku XIX w.). Obecny kościół, murowany, zbudowano w latach 1869-1871 z fundacji ówczesnych właścicieli wsi – Szułdrzyńskich. Świątynia jest orientowana, posiada styl klasycystyczny, bryłę nakrywa blaszany dach dwuspadowy. Od frontu przylega trójkondygnacyjna prostokątna wieża z kruchtą w przyziemiu zwieńczona kulą i krzyżem. Układ wnętrza pseudobazylikowy – nawa główna i prezbiterium tworzą jedną przestrzeń halową, zaś nawy boczne oddzielone są od głównej arkadami wspartymi na filarach. Na uwagę zasługuje XVIII-wieczny ołtarz główny z obrazem św. Stanisława Bp. Sklepienie prezbiterium zdobi polichromia z 1981 roku autorstwa malarza Teodora Szukały przedstawiająca apostołów Piotra i Pawła oraz sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Stanisława Bp. W kościele znajdują się relikwie patrona parafii, umieszczone w feretronie przypominającym złotą kopułę katedry wawelskiej, zwieńczonym figurką świętego. 23 kwietnia 1982 roku abp Jerzy Stroba konsekrował w świątyni sanktuarium św. Stanisława Bp.

Święto patronalne:
św. Stanisława BM, 8.05