SŁOMOWO par. pw. Wniebowzięcia NMP

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Mariusz BYCZYŃSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: Od 1. niedzieli Adwentu do 1. niedzieli Zmartwychwstania) - 9.30 ; od 1. niedzieli po Zmartwychwstaniu do 1. niedzieli Adwentu - 12.30
Dni powszednie: środy 16:30

Rys historyczny

Dzieje słomowskiej parafii sięgają końca XIV wieku. W 1396 roku podstoli poznański i dziedzic Słomowa Gerward herbu Leszczyc wystawił i uposażył pierwszy drewniany kościół, który z powodu złego stanu technicznego został rozebrany w roku 1725. Obecna świątynia zbudowana została (wraz z pałacem) w latach 1904-1906 z fundacji hrabiego Jana Turno jako kaplica pałacowa, wchodząca w skład zespołu pałacowo-parkowego, według projektu architekta Stanisława Boreckiego. Kościół wzniesiony jest na planie krzyża łacińskiego, posiada styl neoklasycystyczny, front ma formę portyku z kolumnami, nad nim trójkątny tympanon. Także ściany szczytowe zwieńczone są trójkątnymi trympanonami ozdobionymi krzyżem i rzeźbami naszczytnikowymi (akroterionami). Do jednonawowego wnętrza prowadzą dębowe drzwi osadzone w portalu z serpentynu z ażurową arabeskową dekoracją, ozdobione sześciopolowymi ornamentami z brązu lanego, przedstawiającymi muzykujące i tańczące anioły. Prezbiterium węższe jest od nawy, posiada formę konchy (półkopuły). Charakterystyczny w kościele jest strop, ozdobiony 36 malowidłami ukazującymi sceny z życia Maryi, które w 1954 roku wykonał artysta malarz Kazimierz Kościański. Z wyposażenia na uwagę zasługują: drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII wieku oraz aplika (ozdobne zwierciadło) z blachy cynowej z tego samego okresu.

Święto patronalne:
uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15.08