ŁEKNO par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Niedziele: 8:00, 11:00; kaplica w Kołybkach 12:30
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Pierwszy kościół powstał zapewne z fundacji cystersów (sprowadzonych ok. 1142 roku) w 2. połowie XII wieku lub na początku wieku XIII. Obecną świątynię wzniesiono w 2. połowie XVI wieku z fundacji Nikodema Łekińskiego – kasztelana nakielskiego. Kilkakrotnie gruntownie restaurowana. Posiada styl późnogotycki, jest murowana z cegły w układzie polskim z użyciem ciosów granitowych. Orientowana, pseudohalowa, z nieco niższym i węższym od nawy głównej prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Po północnej stronie przy prezbiterium dostawiona jest zakrystia, od południa zaś dawna kaplica św. Józefa, zwieńczona szczytem wczesnorenesansowym. Do południowej nawy bocznej przylega XVI-wieczna kruchta (być może niedokończona wieża), nadbudowana w XIX wieku. Przy fasadzie znajdują się dwie pięcioboczne wieżyczki. W nawach, kaplicy św. Józefa i w prezbiterium zachowało się pierwotne sklepienie gwiaździste. Uwagę zwraca barokowy ołtarz główny z 1. połowy XVIII wieku z rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1. ćwierci XVII wieku, 2 późnorenesansowe ołtarze boczne z początku XVII wieku, piętrowy, późnorenesansowy nagrobek Nikodema i Jadwigi Łekińskich z 4. ćwierci XVI wieku, z leżącymi postaciami zmarłych oraz epitafium Josepha von Zerboni di Sposetti, naczelnego prezesa Wielkiego Księstwa Poznańskiego w latach 1815-1824.

Święto patronalne:
św. Piotr i Paweł Ap., 29.06

Inne kościoły i kaplice:
kaplica pw. MB Królowej Polski w Kołybkach

" class="mapa" width="750" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen>