ŻOŃ par. pw. św. Marcina

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Parafia należy do najstarszych w dekanacie wągrowieckim. Pierwszy kościół wystawiono tu zapewne na przełomie XI i XII wieku. Obecna świątynia wzniesiona została na planie krzyża w 1749 roku przez proboszcza ks. Józefa Koniewskiego. Jest interesującym przykładem sakralnego budownictwa szkieletowego (szachulcowego drewnianego), tzw. mur pruski. Zachował się pierwotny układ architektoniczny i przestrzenny oraz wyposażenie z przełomu XVII -XVIII wieku. W 1895 roku usunięto wieżę, a kościół powiększony został o murowaną fasadę, w 1927 roku wybudowano lożę kolatorską. Boczne kaplice tworzą rodzaj transeptu. Gruntowny remont świątynia przeszła w latach 1959-1962. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII i XVIII wieku i reprezentuje głównie styl barokowy. Strop zdobią malowidła, w ołtarzu głównym XVIII-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, po jego bokach usytuowane dwie barokowe rzeźby: św. Stanisława i św. Wojciecha. Dwa ołtarze boczne: św. Marcina z XVII wieku oraz św. Jana Nepomucena z początku wieku XIX. Ambona i chrzcielnica pochodzą z XVIII wieku.

Święto patronalne:
św. Marcin, 11.11