KAWNICE par. MB Pocieszenia

Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00, 18:00; Bielawy 11:00
Dni powszednie: 7:30, 18:00 Kawnice; 18:00 piątek Bielawy

Rys historyczny

Parafia erygowana została na przełomie XIV i XV wieku. Obecny murowany kościół (siódmy z kolei) wzniesiono w latach 1948-1951, a jego konsekracji dokonał bp Franciszek Korszyński 1 lipca 1951 roku. Pod względem architektonicznym budowla prezentuje różnorodne style. Wysoką wieżę wieńczy barokowy hełm, a na dachu bocznej kaplicy znajduje się bizantyjska kopuła. W miejscu nawy, po poprzednim, przedwojennym kościele znajduje się kaplica z podcieniami. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest umieszczony w głównym ołtarzu słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia z początków XVII wieku. W 1628 roku lokalny dziedzic Stanisław Gorzewski wraz z księdzem proboszczem ufundowali obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i umieścili go w kościele parafialnym. Obraz wkrótce zasłynął łaskami, co spowodowało napływ pielgrzymów oraz wzrost liczby wotów, które pątnicy składali kawnickiej Madonnie w podzięce za otrzymane łaski. Obraz namalowany w stylu wczesnobarokowym, nawiązuje do ikon bizantyjskich oraz do słynnego wizerunku rzymskiego Salus Populi Romani z bazyliki Matki Bożej Większej. Sprowadzony ponoć został ze Lwowa, a jedno ze źródeł podaje, iż autorem dzieła miał być Krzysztof Aleksander Boguszewski (zm. 1635) ze szkoły wielkopolskiej, który pod koniec życia został kapłanem i proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Od 1981 roku stróżami cudownego obrazu Matki Bożej Kawnickiej są księża salezjanie, którym biskup włocławski powierzył troskę o sanktuarium.

Święto patronalne:
MB Pocieszenia, niedziela po 28.08