OSTROWITE par. MB Częstochowskiej

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Henryk Jan KACZMAREK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:30; 9:30 (Siernicze Wielkie)
Dni powszednie: poniedziałek- piątek 18:00, sobota 7:30, 18:00

Rys historyczny

Parafia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Na przestrzeni wieków wiernym służyły kolejno dwa drewniane kościoły. Na ich miejscu w latach 1917-1919 wzniesiono obecną neogotycką świątynię. Zbudowano ją z czerwonej cegły z tynkowanymi, białymi detalami. Kościół konsekrował 12 czerwca 1924 roku bp Władysław Krynicki. Do starszego wyposażenia wnętrza, wpisanego do ewidencji zabytków należą trzy barokowe XVIII-wieczne ołtarze: główny z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej w rokokowej sukience (ok. 1760 r.) oraz ołtarze boczne. W bocznej kaplicy znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pędzla malarza z klasztoru jasnogórskiego o. Augustyna Jędrzejczaka, sprowadzonego ok. 1920 roku – wtedy też zostało zmienione wezwanie kościoła ze św. Szczepana na MB Częstochowskiej. Od tego czasu w parafii zaczął rozwijać się kult maryjny trwający do dzisiaj. Ściany świątyni zdobi polichromia z 1985 roku. W otoczeniu kościoła znajduje się współczesna dzwonnica z dwoma dzwonami.

Święto patronalne:
MB Częstochowska, 26.08